General maior Virgil-Ovidiu POP
Locțiitorul secretarului general
 
Date personale:
 
  • Data nașterii: 27 martie 1970;
  • Locul nașterii: loc. Bistriţa, jud. Bistriţa-Năsăud
  • Stare civilă: căsătorit, 1 copil.

Pregătire profesională:
 
  • 1988 – Liceul Militar „Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc;
  • 1991 – Şcoala Militară de Ofiţeri activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
  • 1992 – Curs integrator de vară în specialitatea de vânători de munte, Şcoala de Aplicaţie pentru Vânători de Munte, Predeal;
  • 1995 – Curs de comandanţi companie, Centrul de pregătire montană, Predeal;
  • 1997 – Curs de iniţiere în utilizarea microcalculatoarelor, Braşov;
  • 1999 – Curs de stat major ofiţeri activi, Şcoala de Aplicaţie pentru Vânători de Munte, Predeal;
  • 2000 – Curs de limbi străine (engleză) şi integrator de stat major, Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;
  • 2002 – Academia de Înalte Studii Militare, Licenţiat în Ştiinţe Militare cu specializarea Conducere interarme – trupe de uscat, Bucureşti;
  • 2002 – de instruire pentru conducerea și exploatarea autovehiculelor tip HMMWV M-1113 și M-1114 – 2002;
  • 2005 – Curs avansat de operaţii multinaţionale întrunite JOINT, Centrul regional de pregătire NATO/PfP din cadrul Colegiului de Management al Crizelor şi Operaţii Multinaţionale al Universităţii Naţionale de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2007 – Doctorat în Ştiinţe Militare, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2008 – Curs post universitar pentru pregătirea personalului didactic, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Bucureşti;
  • 2008 – Curs “In theatre counter – improvised explosive device course/ trainer” – Kabul, Afganistan;
  • 2008 – Curs de instruire pe transportorul amfibiu blindat Piranha III C 8*8 ;
  • 2011 – Curs de comunicare și relații publice pentru comandanții de mari unități și comandamente;
  • 2012 – Curs de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale, Probleme actuale ale securităţii naţionale, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2016 – Curs postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale: securitate şi buna guvernare, Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti.

Experiență profesională:
 
  • Iulie 1991 – decembrie 1992 – comandant de pluton la Batalionul 24 Vânători de Munte „General Gheorghe Avramescu”;
  • Decembrie 1992 – mai 1998 – comandant de pluton la Batalionul 22 Vânători de Munte „Cireşoaia”;
  • Mai 1998 – iulie 2000 – comandant de companie la Batalionul 22 Vânători de Munte „Cireşoaia”;
  • Octombrie 2000 – iulie 2002 – ofiţer student la Academia de Înalte Studii Militare;
  • Iulie 2002 – octombrie 2004 – ofiţer de stat major la Comandamentul Corpului 1 Armată Teritorial „General Ioan Culcer”;
  • Octombrie 2004 – octombrie 2009 – comandantul Batalionului 30 Vânători de Munte „Dragoslavele”;
  • Octombrie 2009 – ianuarie 2014 – comandantul al Regimentului 30 Gardă „Mihai Viteazul”;
  • Ianuarie 2014 – mai 2016 – comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”;
  • Martie 2016 – octombrie 2016 – împuternicit locţiitor al comandantului Diviziei 2 Infanterie „Getica”;
  • Octombrie 2016 – ianuarie 2017 – împuternicit comandant al Componentei Operaţionale Terestre şi locţiitor al şefului Statului Major al Forţelor Terestre;
  • 1 ianuarie 2017 – comandant al Componentei Operaţionale Terestre şi locţiitor al şefului Statului Major al Forţelor Terestre;
  • 1 martie 2017 – 1 aprilie 2020 – comandant al Diviziei 4 Infanterie „Gemina”.

  Ordine, medalii și distincții militare onorifice conferite:
 
  • Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15 ani de activitate, 1 noiembrie 2006;
  • Medalia NATO non article 5 (RO FND XII - Kosovo), 4 septembrie 2006;
  • Emblema de Onoare a Statului Major General, 12 noiembrie 2007;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Terestre, 1 iunie 2008;
  • Emblema de merit „În Slujba Păcii” clasa a II a, 17 octombrie 2008;
  • Emblema de Onoare a Logisticii, 1 decembrie 2008;
  • Medalia NATO non article 5 (ISAF III),16 ianuarie 2009;
  • Insigna „Participant la Misiuni în străinătate” (ISAF III), 10 februarie 2009;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene, 8 iulie 2010;
  • Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Cavaler cu însemn pentru militari, 22 octombrie 2009;
  • Emblema de Onoare a Armatei României – 11 noiembrie 2009;
  • Emblema de merit „În Slujba Păcii” clasa I a, 1 iulie 2010;
  • Emblema de Onoare a Logisticii, 30 noiembrie 2010;
  • Medalia „Crucea comemorativă pentru misiuni de menţinere a păcii - Kosovo” a Republicii Italiene, 13 aprilie 2011;
  • Emblema Onoarea Armatei României –25 noiembrie 2011;
  • Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 20 ani de activitate, 29 noiembrie 2011;
  • Emblema de merit „Acţiuni Umanitare” clasa I, 10 aprilie 2012;
  • Titlul onorific de „Militar Veteran” pentru militari, 23 iulie 2012;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Navale, 6 august 2012;
  • Emblema de Onoare a Medicinei Militare, 19 august 2013;
  • Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” clasa a III-a, 19 noiembrie 2015;
  • Emblema de merit „În Slujba Păcii” clasa a III-a, 19 noiembrie 2015;
  • Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 25 de ani de activitate – 9 septembrie 2016;
  • Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Ofiţer, cu însemn pentru militari, 2 noiembrie 2016;
  • Emblema de Onoare a Resurselor Umane – 05 octombrie 2017;
  • Emblema de merit “În Serviciul Armatei României” clasa a II-a – 28 noiembrie 2017;
  • Emblema de merit “Acțiuni umanitare” clasa a III-a – 17 aprilie 2018;
  • Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii – 27 noiembrie 2018;
  • Emblema de Merit Acțiuni Umanitare clasa a II-a – 2019.

Limbi străine cunoscute:
 
  • Engleză;
  • Rusă.
 
Top